Bir başka Ramazan!

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayımladığı yazılı yayınlardan birinde orucun amaçları ve faydaları şu şekilde anlatılıyor.

Oruç, nefsin isteklerinden iradî olarak uzak durma olması yönüyle bir irade eğitimine, açlık ve susuzluğun verdiği sıkıntıya dayanma yönüyle de bir sabır eğitimine dönüşmektedir. İnsanın hayatta başarılı olabilmesi için irade hâkimiyeti ve güçlükler karşısında dayanabilme gücü de önemli bir role sahiptir. Nefsin isteklerinin kontrol altına alınmasında, ruhun arındırılıp yüceltilmesinde oruç etkili bir yoldur. Bu orucun değişik biçimlerde de olsa hemen bütün din ve kültürlerde riyâzet ve mücâhede yolu olarak mevcut olmasını da açıklar.

Aynı yayınında şöyle devam ediyor:

Oruç, yoksulların durumunu daha iyi anlamaya, dolayısıyla onların sıkıntılarını giderme yönünde çaba sarfetmeye de vesile olur. “Tok, açın halinden anlamaz” atasözü de bunu ifade eder.

Biz de bu Ramazan’da Kamil ile sadece açların ve yoksulların halinden değil evsizlerin de halinden anlamaya çalışıyoruz. Öncelikle buluduğumuz evi boşaltıp eşyalarımızı sokağa taşıdık. Sonra imsak – iftar vakitleri arasında sadece yemeden,içmeden değil evden de uzak kalmaya çaba sarfediyoruz. Gündüzleri işyerinde geçirip iş yerinden arta kalan vakitleri de dışarıda aç susuz ev arayarak geçiriyor, iftar vaktinin girmesiyle birlikte kâh Ramazan çadırına kâh arkadaşların evine sığınıyoruz. Bu ibadetimizi gerçekleştirmede bize büyük katkı sağlayan kaporasını verdiğimiz, evini boyayıp temizlediğimiz ve eşyalarımızın yarısını taşıdığımız halde bizimle laf dalaşına girip evi boşaltmamıza neden olan Mahmut Amcaya sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Yayınlayan

Sami

Profesyonel yazılım uzmanı, amatör fotoğrafçı, bisiklet aşığı.

“Bir başka Ramazan!” üzerine 2 yorum

  1. Mahmut amcaya burdan tekrar saygılarımı sunarım;)
    Ramazan ruhuna aykırı düşüncelere(isyanlara,beddualara) girmek istemeden umutsuzluğa kapılmadan bir soru sorarım bilader nolcaz biz :S

  2. Eve geliyorsun ya da çadıra gidiyorsun mis gibi yemeğin hazır. Saat 22:00da self servis olsa da sıcacık çay hazır. Saat 4:00te sahura uyndırılıyorsun mis gibi sahurluklar hazır. Bence Ramazan’dan sonra düşünelim ne olacak halimiz diye :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.